AMD از کارت گرافیک قدرتمند RX480 رونمایی کرد

AMD از جدید‌ترین عضو خانواده‌ی کارت‌های گرافیک رادئون (Radeon)‌ رونمایی کرد. RX480 با توان پردازشی بالا به همراه پشتیبانی از واقعیت مجازی و قیمت تنها ۱۹۹ دلار، یکی از جذاب‌ترین‌ گزینه‌های موجود به شمار می‌رود. این کارت که توانی برابر با ۵٫۵ ترافلاپس دارد با وجود این قمیت بسیار ارزش خرید بالایی خواهد داشت .

AMD کنفرانس جذابی را در نمایشگاه کامیپوتکس ۲۰۱۶ برگزار کرد. این شرکت مطرح حوزه‌ی سخت‌افزار، در استراتژی جدید کارت‌های گرافیک خود نه تنها گیمر‌های حرفه‌ای را در نظر گرفته، بلکه به دنبال مجهز کردن تمامی کامپیوتر‌ها با بازه‌های قیمتی مختلف به تکنولوژی واقعیت مجازی است. کارت گرافیک رادئون RX480 با معماری جدید پلاریس (Polaris) نیز در راستای همین برنامه عرضه شده است . اما نکته‌ی مهم در رابطه با این کارت گرافیک توانمند، قیمت اندک ۱۹۹ دلاری آن است. RX480 توانایی پردازش بیشتر از ۵ ترافلاپس را به همراه دارد، این در حالی است که کارت گرافیک GTX 1070 انویدیا با توان پردازشی ۶ ترافلاپس، برچسب قیمت ۳۸۰ دلار دارد که این نشان می دهد ای ام دی سعی در تسخیر بازار کارت های میان رده دارد . هم‌چنین کارت گرافیک GTX 1080 با قیمت ۶۰۰ دلاری خود، توان پردازشی ۹ ترافلاپس به کاربران عرضه می کند اما این درحالی است که هر کسی توان پرداخت چنین هزینه ای را برای یک کارت گرافیک ندارد . تا به اینجا و روی کاغذ، کارت گرافیک جدید AMD توان پردازشی فوق‌العاده‌ای را نسبت به قیمت خود عرضه می‌کند.

رادئون RX480 از معماری جدید پردازنده‌های گرافیکی AMD با نام پلاریس بهره می‌برد و در دو مدل مختلف با حافظه‌های ۴ و ۸ گیگابایتی از نوع GDDR5 عرضه می‌شود. این کارت گرافیک از تکنولوژی فری‌سینک (Freesync) توسعه داده شده توسط AMD بهره می‌برد تا نرخ فریم‌های روانی را متناسب با نمایشگر کاربر به نمایش بگذارد. RX480 هم‌چنین از HDR و دسپلی‌پورت ۱.۳/۱.۴ پشتیبانی می‌کند.

AMD در سال‌های گذشته تلاش زیادی برای کاهش قیمت محصولات خود کرده است. RX480 نیز در همین راستا از قیمت فوق‌العاده‌ای برخوردار است. در حال حاضر اگر کسی قصد خرید کارتی با قابلیت پشتیبانی از واقعیت مجازی را دارد باید حدود ۳۰۰ دلار خرج کند اکا amd  با عرضه این کارت با قیمتی معادل ۱۹۹ دلار بازار را متحول کرد. تمرکز فعلی AMD روی قیمت مقرون به صرفه محصولات، حرکت هوشمندانه‌ای از این شرکت است. این در حالی است که انویدیا در حال حاضر با معرفی ۱۰۷۰ و GTX 1080 برای سیستم‌های رده بالا، مشغول شکستن رکورد‌های مختلف است، البته این رکورد شکنی انویدیا برای کاربران بسیار گران تمام می شود چون باید مبلغ بسیاری بالاتری را برای کارت های سری پاسکال انویدیا خرج کنند .

AMD‌ با نمایش توانایی RX480 در حالت کراس‌فایر و در بازی Ashes od Singularity، به نرخ ۶۲.۵ فریم بر ثانیه دست یافت. این در حالی بود که GTX1080 قادر به اجرای این بازی با نرخ ۵۸.۷ فریم بر ثانیه بود. کُدوری مدیر بخش کارت‌های گرافیک رادئون هم‌چنین اعلام کرد که حین این آزمایش RX480 تنها از ۵۰ درصد توان پردازشی خود استفاده می‌کرده در حالی که میزان توان پردازشی GTX1080 نزدیک به ۱۰۰ درصد بوده است.

رادئون RX480 از ۲۹ ژوئن (۹ تیر) به بازار عرضه خواهد شد.


دیدگاه خود را بنویسید

ایمیل شما منتشر نخواهد شد.