سوتی عجیب TP-Link و خطری که کاربران را تهدید می کند!

شرکت TP-Link که را میشناسید؟

از بزرگترین سازندگان تجهیزات شبکه که همانند بسیاری از دیگر شرکت ها، اطلاعات ورود به تنظیمات مودم یا روتر را در برچسبی که زیر دستگاه نصب شده نوشته است! اما این شرکت یک نکته کوچک را فراموش کرده و آن تمدید نام دامنه آدرس دسترسی به صفحه تنظیمات است! حالا این نام دامنه توسط فرد دیگری خریداری شده و برای بازگرداندن آن ۲.۵ میلیون دلار درخواست کرده است!

در تجهیزات مختلف شبکه، برای دسترسی به صفحه تنظیمات معمولا از آدرس هایی شبیه به ۱۹۲٫۱۶۸٫۱٫۱ استفاده می شود. برخی شرکت ها برای ساده کردن کار، از یک نام دامنه استفاده کرده اند تا کاربران تازه کار مجبور نباشند تا با اعداد عجیب و غریب سر و کله بزنند.

TP-Link از دامنه tplinklogin.net برای روتر ها و دامنه tplinkextender.net برای Extender های شبکه خود در محصولاتی که تا سال ۲۰۱۴ تولید شده اند استفاده کرده است و حالا این آدرس ها دیگر برای کاربران قابل استفاده نیستند.

با تمام شدن مهلت قانونی تمدید نام دامنه های ذکر شده، شخص دیگری که هویت اش مشخص نیست این نام ها را خریداری کرده و برای واگذاری دوباره آن ها به TP-Link مبلغ ۲.۵ میلیون دلار طلب کرده است! طبق اطلاعات اماری سایت الکسا، میتوان تخمین زد که میزان بازدید از آدرس tplinklogin.net بیش از ۴ میلیون بازدید در ماه است که رقمی بسیار بالا به شمار می آید. همچنین جالب است بدانید که TP-Link در محصولات جدید خود از نام دامنه متفاوتی برای ورود به صفحه تنظیمات محصولات خود استفاده کرده است. با این حال همچنان در برخی فایل ها و راهنماهای قرار گرفته روی سایت این شرکت، از نام دامنه قدیمی TP-Link استفاده شده که می تواند کاربران را گیج کند!

خطری که در اینجا کاربران را تهدید می کند این است که دارندگان دستگاه های قدیمی تر در خطر گروگان گرفته شدن از طریق اینترنت هستند. اگر کسی در خانه یا محل کار مستقیم به یک روتر تی پی لینک متصل باشد، با وارد کردن نام های منقضی شده می تواند دوباره همان صفحه تنظیمات را ببیند (زیرا خود روتر مستقیم کاربر را به صفحه تنظیمات انتقال میدهد). مشکلات احتمالی برای کاربرانی خواهد بود که سیستم آنها مستقیم به روتر تی پی لینک متصل نیست. زیرا در این حالت از طریق DNS اینترنت به آدرسی منتقل خواهند شد که دیگر در اختیار کمپانی نبوده و ممکن است در آینده میزبان انواع بد افزار ها باشد!

پیشنهاد ما به شما این است که اگر از محصولات قدیمی تر این شرکت بهره می برید، به جای نام های دامنه انقضا یافته از آدرس آی پی (همچون ۱۹۲٫۱۶۸٫۰٫۱ یا موارد دیگری که در دفترچه محصول ذکر شده) استفاده کنید تا خیال تان راحت باشد.


دیدگاه خود را بنویسید

ایمیل شما منتشر نخواهد شد.