دوره های آموزشی CCNA و دوره CCNP

دوره های آموزش سیسکو نه تنها در ایران بلکه در دنیا جزو پرطرفدار ترین دوره های آموزش شبکه به حساب می آیند. شرکت Cisco که یکی از بزرگترین شرکت های تولید کننده تجهیزات مربوط به زیر ساخت های شبکه در دنیا می باشد، با هدف افزایش سطح مهارت فعالین حوزه شبکه، اقدام به ارائه دوره های آموزشی سطح بندی شده ای با نام های دوره CCNA و دوره CCNP نموده است.


آموزش سیسکو دوره CCNA
یکی از پرکاربردترین تجهیزاتی که در پیکربندی و راه اندازی شبکه ها استفاده می شوند محصولات شرکت سیسکو از جمله Switchها router ها و … هستند. به همین منظور این شرکت به افرادی که در پیکربندی این تجهزات تخصص دارند یک سری مدارک معتبر اعطا می کند که اولین مدرک CCNA است. دوره ccna پیش نیاز تمامی دوره ها و مدارک بعدی می باشد.


دارنده این مدرک توانایی نصب ، راه اندازی و خطایابی تعداد صد Node در شبکه را دارد و می تواند سوئیچ ها و روترهای Cisco را نصب و پیکربندی کند همچنین ضمن گذراندن دوره های مربوط به این مدرک، فرد با پروتکل های پایه شبکه مثل GRP و IP ،IPX ، VLAN آشنا می شود. سرفصل های آموزشی مدرک CCNA عبارتند از : پروتکل های WAN،پروتکل های مسیریابی و …


مدرک CCNA
اولین دوره از این مجموعه مدارک مربوط به مدرک کاربردی Cisco CCNA با کد آزمون بین المللی ۲۰۰-۱۲۰ می باشد که در واقع اولین گام برای ورود به دنیای متخصصین شرکت سیسکو می باشد. پیش از این شرکت سیسکو برای دوره CCNA، دو آزمون به نام های (ICND1 (640-822) و (ICND2 (640-816) برای افراد متقاضی مدرک CCNA معرفی کرده بود که همان طور که بیان شده، مدتی است که فقط آزمون ۲۰۰-۱۲۰ بعنوان تنها آزمون برای مدرک در نظر گرفته می شود.


ویژگی های دوره آموزش CCNA
گروه آموزشی فرزان بعنوان یکی از برترین تولیدکنندگان محتواهای تخصصی به زبان فارسی در ادامه سری محصولات خود این بار اقدام به تولید مالتی مدیا (فیلم آموزشی) این دوره بر اساس جدیدترین آزمون معرفی شده شرکت سیسکو نموده است. در این دوره آموزشی با نحوه نصب و راه اندازى شبکه هایی مبتنی بر تجهیزات سیسکو در مقیاس های کاری کوچک (در حد صد کامپیوتر در یک شبکه) و مفاهیم سوییچینگ،روتینگ، پیکربندی های پروتکل های مسیریابی و چگونگی پیکربندی عملی نصب و راه اندازى سوییچ ها و روترهاى سیسکو در لایه هاى دوم و سوم شبکه آشنا خواهید گشت.


آموزش سیسکو دوره ccnp
بعد از آشنایی با مفاهیم پایه و اولیه در دوره CCNA و همین طور به دست آوردن توانایی های پبکربندی روتر ها و سوئیچ های سیسکو در مقایس های شبکه های کوچک، در ادامه می بایست وارد بحث تخصصی و حرفه ایی کارکردن با تجهیزات Router های شرکت سیسکو در مقایس کاری شبکه های بزرک شوید.
در واقع مدرک دوره ccnp تایید توانایى شما براى طراحى، پیاده سازى، بررسى و عیب یابى شبکه هاى محلى و سطح گسترده سازمانى (Enterprise) براى افرادى که دارای این مدرک هستند، می باشد. در دوره CCNP بر روی مباحث CCNA تاکید بیشتری می شود و با عمق وسیعتری بررسی می گردد. CCNP برای متخصصینی طراحی شده که در شبکه های وسیع مشغول به کار می باشند.


مدرک CCNP از سه آزمون زیر تشکیل شده است:


CCNP ROUTE
CCNP SWITCH
CCNP TSHOOT
پیش نیاز مدرک ccnp
پیش نیاز ورود به دوره های مدرک Cisco CCNP، گذراندن آزمون ۱۲۰-۲۰۰ مختص به مدرک Cisco CCNA و CCNP SWITCH می باشد.


تفاوت مدرک CCNPو CCNA
تفاوت عمدهٔ مدرک CCNP با مدرک CCNA در این می‌باشد که این افراد بعد از به پایان رساندن دوره‌های CCNP قادر به شبکه‌بندی میان نود‌های بیشتری هستند. معمولاً تعداد این گره‌ها از ۱۰۰ تا ۵۰۰ متغیر است. همچنین نسبت به پروتکل‌های بیشتری همچون پروتکل‌های PPP, PSTN, ddr, x25 , isl ,isdn, frame realy, ip, igrp, ipx, apple talk, vlsm, bgp, 802.10, ospf, igrp شناخت کسب می‌کنند.


از تفاوت‌های دوره CCNP و CCNA می‌توان به این مورد اصلی اشاره کرد که برای شرکت در دوره‌های CCNP و اخذ مدرک CCNP باید از سد دوره‌های CCNA عبور کرد.


• CCNA و CCNP هر دو گواهینامه‌های از سمت شرکت سیسکو به‌منظور آموزش شبکه و توانایی کار با تجهیزات آن می‌باشند.
• برای اخذ مدرک CCNP نیاز به اخد مدرک CCNA است.
• افراد متخصص در CCNA توانایی کار با روترها و سوئیچ‌ها را دارند. حال آنکه افراد متخصص در CCNP علاوه بر این موارد توانایی کار با سوئیچ‌‌ها و روتر‌ها را در سطوح متفاوت و کلان سازمانی دارند.


دوره های سیسکو
آموزش سیسکو و کلا دوره های آموزشی شرکت سیسکو، معمولا به راه اندازی شبکه های کامپیوتری در بستر سخت افزاری می پردازند. طراحی شماتیک و ساختاربندی فیزیکی شبکه و تنظیم و راه اندازی و نگهداری روترها و سوئیچ های سیسکو از مباحث مهم این دوره های آموزشی هستند.


در حال حاضر بازار کار بسیار خوبی برای متخصصینی که به مباحث سیسکو آشنایی یا تسلط دارند در ایران و کل دنیا وجود دارد. بر طبق آمارهای جهانی در سالهای اخیر رشته های سیسکو و مایکروسافت و کلا شبکه رتبه نخست را در مشاغل پر درآمد داشته اند. در ایران نیز به دلیل محدود بودن متخصصین سیسکو این رشته به مهارت مورد علاقه اکثر دانشجویانی که فارغ التحصیل شده اند یا در شرف فارغ التحصیلی هستند و دغدغه پیدا کردن شغل مناسب دارند قرار گرفته است. تقریبا اکثر کسانی که این دوره ها را حداقل تا پایان دوره آموزش CCNP گذرانده اند جذب مشاغل و شرکتهای بزرگ و رو به رشد می شوند.


دیدگاه خود را بنویسید

ایمیل شما منتشر نخواهد شد.