آموزش فارسی تبدیل حالت GUI و Core به یکدیگر در Windows Server 2012

سری مقالات رایگان نصب و پیکربندی Windows Server 2012 (دوره ۷۰-۴۱۰)

[جلسه هشتم _ تبدیل حالت GUI و Core به یکدیگر در Windows Server 2012]

به همراه دانلود فیلم آموزشی به زبان فارسی


تبدیل بین GUI و Server Core

شما می‌توانید بین محیط‌های Server Core Installation وFull Installation در سرور ۲۰۱۲ سوئیچ نمایید، تفاوت بین آن‌ها، دوFeature می‌باشد که قابل اضافه کردن و یا حذف کردن می‌باشند، اولین Feature مربوط به Graphical Management Tools and Infrastructure می‌باشد، که حداقل Server Interface و Tools Server Management را فراهم می‌کند همانند:

  • Server Manager(MMC)، Microsoft Management Console: دومین Feature مربوط به Server Graphical Shell می‌باشد که به  Featureاول وابسته است و GUI Experience را فراهم می‌کند. مانند:
  • WindowsExplorer : این دو Feature را در شکل ۵۴-۱ مشاهده می‌کنید.

شکل ۵۴-۱

برای Remove کردن Graphical interface در محیط Windows PowerShell مراحل زیر را انجام دهید، Windows PowerShell را انتخاب کرده، و دستور زیر را اجرا نمایید:

شکل ۵۵-۱

شکل ۵۶-۱

مراحل Uninstall کردن این Feature ها آغاز می‌شود و سرور به Server Core تبدیل می‌شود، همان طور که بیان شد graphical management tools و graphical shell می‌بایست Remove گردد و سپس سرور restrat شود.

شکل ۵۷-۱

پس از طی مرحله‌ی فوق سرور restart می‌شود، در ادامه تنظیمات لازم را انجام می‌گردد و ویندوز به صورت Server Core بوت می‌شود:

شکل ۵۸-۱

پس از راه اندازی مجدد کامپیوتر، Server 212 به محیط Server core تبدیل شده است، بعد از نصب ویندوز و Login نمودن، تنها چیزی که همانند گذشته قابل مشاهده می‌باشد، محیط Command Prompt است.

بررسی مراحل بازگرداندن سرور به حالت GUI

در محیط CMD در Server Core عبارت PowerShell را وارد می‌کنیم.

شکل ۵۹-۱

به این ترتیب، به محیط PowerShell وارد می‌شویم.

شکل ۶۰-۱

دستور زیر را در PowerShell وارد می‌کنیم.

شکل ۶۱-۱

شکل ۶۲-۱

پروسه نصب آغاز می‌گردد و پس از اتمام آن سیستم Restart می‌شود.

شکل ۶۳-۱

پس از Restart شدن، سرور وارد GUI Mode می‌شود.

شکل ۶۴-۱

در ادامه مشاهده خواهید نمود که  Server Core مجددا به محیط GUI تبدیل شده است.

در ادامه می توانید فیلم آموزشی فارسی مبحث آشنایی با چگونگی سوئیچ نمودن بین محیط های Core & GUI مختص به ویندوز سرور ۲۰۱۲ را دانلود نمایید. در این فیلم آموزشی می توانید به صورت تئوری و عملی با چگونگی سوئیچ نمودن بین محیط های Core & GUI مختص به ویندوز سرور ۲۰۱۲ آشنا گردید.


فیلم آموزشی فارسی (مدت زمان ۱۷ دقیقه)

لینک دانلود فیلم مالتی مدیای آموزشی (۱۸MB)