AMDاز پردازنده های Zen را برای رقابت با اینتل رونمایی کرد

کمپانی amd پردازنده های قدرتمند خود را که برای رقابت با سری جدید پردازنده های اینتل است رونمایی کرد . این پردازنده دارای ۱۶ هسته پردازشی مجازی روی هشت هسته‌ی پردازشی حقیقی  است .

لیسا سو، مدیرعامل کمپانی AMD در مورد پردازنده‌ی جدید این کمپانی در جریان نمایشگاه کامپیوتکس این چنین اظهار نظر کرده است: ( پردازنده‌ی zen حیات یافته و ما از این مساله و قابلیت‌هایی که این پردازنده در اختیار کاربران قرار خواهد داد، هیجان زده هستیم).

AMD‌ انتظار دارد تولید پردازنده‌های جدیدش را بصورت محدود با شماری از شرکایش در هفته‌های آینده آغاز کند، با این وجود تولید انبوه این پردازنده ها تا اواخر سال جاری میلادی طول خواهد کشید .

آیا میدانید چرا رونمایی این سری از پردازنده ها توسط AMD اهمیت دارد؟ پس از شکست‌های متعددی که در سا‌ل‌های گذشته AMD‌ از جانب پردازنده‌های سری Core متحمل شده، AMD پردازنده‌ی zen را از پایه به گونه‌ای طراحی کرده تا توانایی بالایی را برای رقابت با پردازنده‌های اینتل داشته باشد. عرضه‌ی پردازنده‌ی zen را باید به عنوان یک نشانه برای بازگشت این کمپانی به روزهای طلاییدر نظر گرفت.

پردازنده‌ی zen مبتنی بر سوکت AM4 توسعه یافته که می‌تواند از حافظه‌های رم DDR4 نیز پشتیبانی کند. این سری از پردازنده ها توانایی کار با مادربوردهای مجهز به سوکت +AM3 نیز دارد .

براساس اطلاعات ارائه شده توسط این کمپانی پردازنده‌های zen قادر هستند در مقایسه با نسل کنونی پردازنده‌های سری Vishera دستورات بیشتری را پردازش کنند. AMD معماری پردازنده‌های سری Vishera را کنار گذاشته و از این پس از قابلیت مولتی تردینگ همزمان خود که به هایپر تردینگ اینتل شباهت دارد، استفاده خواهد کرد.

اِی اِم دی اطلاعاتی را در خصوص قیمت محصول جدیدش ارائه نکرده، اما بسیاری انتظار دارند ای ام دی برای تحت فشار قرار دادن اینتل قیمت ها بسیار پایینی پردازنده های خود را عرضه کند .

یک روز پیش از آنکه اِی اِم دی نسل جدید پردازنده‌ی خود را رونمایی کند، اینتل پردازنده‌ی ۱۰ هسته‌ای خود را معرفی کرد که انظار می‌رود با قیمتی حدود ۱۰۰۰ دلار به فروش برسد. اینتل پردازنده‌ی Core i7-6950X خود را نیز با قیمتی ۱٫۷۰۰ دلاری راهی بازار خواهد کرد.


دیدگاه خود را بنویسید

ایمیل شما منتشر نخواهد شد.