طراحی الگوریتم دروغ سنج !!

آیا فکر می کنید دروغ هایتان هرگز رو نمی شود ؟ ظاهرا دانشمندان برای شما مشکل ایجاد کردند با خیر طراحی الگوریتم دروغ سنج همرا ما باشد .

شاید زمانی فرا رسیده که دیگر دروغ هایی را  که در یک ایمیل هم می نویسیم رو شوند !

محققان استفان لودویگ، تام ون لار، کو دی رویتر و مایک فریدمن در تحقیقی جدید تشخیص فریب خودکار توسط کامپیوتر را نشان دادند. این چهار محقق الگوریتمی را ایجاد کرده اند که طراحی شده تا ایمیل های ارسالی را تجزیه و تحلیل کند و پیش بینی نماید که آیا حاوی دورغ هستند یا خیر، آن هم با دقتی بسیار بالا !

لودویگ، مدرس ارشد در گروه بازاریابی و استراتژی کسب و کار در دانشکده وست مینستر به Digital Trends گفت که این کار پیچیده تر از روش های معمولی داده کاوی در میان متن هاست، چرا که شما به دنبال کلمات کلیدی خاصی نیستید. بلکه دنبال این هستید که از روی نحوه نگارش افراد دروغ آن ها را تشخیص دهید.

این الگوریتم به واقعیت های خارجی دسترسی ندارد و در عوض بر اساس قوانینی که در حال حاضر در مورد زبان های مردم در دانشگاه ها موجود می باشد، طتبیق یافته است. به عنوان مثال، این الگوریتم با این فرض کار می کند که افرادی که اغلب دروغ می گویند از به کار بردن ضمایری مانند “من”، “تو”، “او” و ضمایر دوم شخص مانند “ما”، “شما” اجتناب می کنند. در عوض آن ها بیشتر از صفاتی مانند “درخشان” و لغات به دست آوردنی مانند “کسب درآمد” و “برنده شدن” استفاده می نمایند. اضافه بر این شخصی که دروغ می گوید سعی در استفاده از کلماتی است که نشان بدهد او دارد حقیقت را می گویید و بیش از اندازه شفاف سازی کند .

وی در ادامه گفت: (ساخت چنین ویژگی خودکاری که مانند مترجم گوگل عمل کند، در نهایت منجر به استفاده از این الگوریتم خواهد شد. می توانید این گونه تصور کنید که پلاگینی دارید که می تواند به شما در مورد احتمال این که یک ایمیل حاوی اطلاعات دروغ است هشدار دهد. هم چنین می تواند آن را به بیانیه های سیاسی، وب سایت های دوستیابی، مطالبات بیمه، و یا بررسی های آنلاین متصل کنید.)

اما وی اشاره کرد که هنوز راه بسیاری برای کاربردی کردن این الگوریتم وجود دارد و آن ها تازه در اول مسیر هستند . در نتایج اولیه، این الگوریتم تنها توانسته ایمیل هایی را که حدود ۷۰ درصد احتمال دروغ در آن ها نهفته است را تشخیص دهد، که باز هم نسبت به عمل کرد مشابه یک انسان که ۵۴ درصد می باشد بهتر است.

این کار یک گام درست در مسیر پیشرفت است و این الگوریتم شانس قابل توجهی برای عملی شدن دارد و محققان باید از این شانس به بهترین شکل ممکن استفاده نمایند. همچنین هنوز واکنش مردم در برابر الگوریتمی که دروغ آن هارا مشخص می کند معلوم نیست . شاید اصلا از آن استفاده نکنند، ولی کسانی که دروغ گفتن در فضای مجازی برایشان اهمیت دارد حتما از آن استقبال می کنند. الگوریتم های مانند این الگوریتم، می توانند فضاهای مشکوک کاری را به محیطی سالم تغییر دهند.
البته همان طور که گفته شد هنوز زمانی برای عملی شدن آن اعلام نشده است و باید منتظر ماند تا اطلاعات بیشتری از آن منتشر شود.


دیدگاه خود را بنویسید

ایمیل شما منتشر نخواهد شد.