اینتل نسل جدید پردازنده Kaby Lake را در CES 2017 رونمایی می‌کند

وب‌سایت چینی Benchlife با انتشار گزارشی اعلام کرده که براساس نقشه‌ی معماری، پردازنده‌های دسکتاپ Kaby Lake این کمپانی در ژانویه ۲۰۱۷ همزمان با برگزاری نمایشگاه CES در لاس وگاس رونمایی خواهند شد. گزارش این وبسایت  شنیده‌های پیشین در خصوص رونمایی از نسل جدید پردازنده‌های Zen کمپانی AMD و Kaby Lake اینتل در ماه ژانویه را تایید می‌کنند.

براساس معماری اینتل، پردازنده‌های دسکتاپ ۲+۴ هسته‌ای سری S در طول هفته‌ی سی و پنجم وارد فاز تولید آزمایشی خواهند شد، که نشان از آغاز تولید آزمایشی این پردازنده‌ها در اوایل سپتامبر سال جاری میلادی دارد. تولید انبوه این تراشه‌ها نیز در هفته‌ی چهل و دوم یعنی ماه اکتبر سال جاری آغاز خواهد شد، از این‌رو عرضه‌ی این پردازنده‌ها از ماه دسامبر امکان پذیر است. تراشه‌های مورد نظر به احتمال زیاد شامل نمونه‌های Core i5 و Core i7 با چهار هسته‌ی پردازشی خواهند بود که با پردازنده‌ی گرافیکی GT2 همراه می‌شوند.

در مرحله‌ی بعد نوبت به پردازنده‌های دسکتاپ ۲+۲ هسته‌ای سری S می‌رسد. که بر طبق برنامه ریزی توسط اینتل این پردازنده‌ها از هفته‌ی چهل و چهارم بصورت آزمایشی تولید و شاهد تولید انبوه این تراشه‌ها در میانه‌های ماه دسامبر سال جاری میلادی خواهیم بود. با توجه به برنامه های تولید، این پردازنده‌ها در فوریه ۲۰۱۷ راهی بازار خواهند شد. سری دوم پردازنده‌های اینتل شامل نمونه‌های Core i3 با دو هسته‌ی پردازشی و پردازنده‌ی گرافیکی GT2 هستند.

در نهایت اینتل چیپ ست PCH-H یا همان سری ۲۰۰ را در ماه آگوست وارد فاز تولید آزمایشی می‌کند. از قابلیت های این سری جدید  پشتیبانی از ۱۰ درگاه USB 3.0، سه درگاه SATA 3 و ۲۴ لین برای PCI-e 3.0 است. نسل جدید پردازنده‌های ۴+۴ اسکای‌لیک که اواخر سال جاری میلادی راهی بازار می‌شوند،که به احتمال زیاد برای استفاده از آن ها به چیپ ست های جدیدی نیاز است .

به نظر می‌رسد اطلاعاتی در خصوص تراشه‌های موبایل سری Kaby Lake در میان اطلاعاتی که اینتل منتشر کرده است نبوده . انتظار می‌رود اینتل پیش از عرضه‌ی و رونمایی از پردازنده‌های Kaby Lake سری دسکتاپ، نمونه های مخصوص لب تاب های همان سری M از پردازنده‌هایش را که شامل سری U، Y و H است را در جریان برگزاری ایفا ۲۰۱۶ رونمایی کرده و راهی بازار کند. پردازنده‌های سری M که شامل نمونه‌های Y و U هستند از وجود دو هسته‌ی پردازشی بهره می‌برند، حال آنکه نسخه‌ی H دارای ۴ هسته‌ی پردازشی است.

پردازنده‌های سری Kaby Lake را باید یک بروزرسانی برای سری اسکای‌لیک این کمپانی خواند. پردازنده‌های کیبی‌لیک نیز مبتنی بر معماری  ۱۴ نانومنری تولید می‌شوند. این سری نیز شامل نسخه‌‌های آنلاک و لاک شده است تا کاربران از آن‌ها در رایانه‌های شخصی و سرورها استفاده کنند. براساس اطلاعات ارائه شده انتظار می‌رود نسخه‌های دسکتاپ از چیپ‌ست سری ۱۰۰ اینتل پشتیبانی کرده و همچنین از حافظه‌های DDR3L و DDR4 نیز پشتیبانی کنند. بنا بر اطلاعات موجود حرارت پردازنده های دو هسته ای بین ۳۵ تا ۶۵ وات و توان حرارتی پردازنده‌های چهار هسته‌ای نیز بین ۲۵ تا ۸۰ وات خواهد بود.

اطلاعات موجود حکایت از این دارد که AMD نیز در جریان CES 2017 از نسل جدید پردازنده‌های Zen خود مبتنی بر لیتوگرافی ۱۴ نانومتری و فرآیند FInFET رونمایی خواهد کرد. این نسل پردازنده ها از چیپ ست AM4 کمپانی AMD پشتیبانی خواهند کرد. نسل جدید پردازنده‌های Zen به نوبت برای دسکتاپ، سرور، لپ‌تاپ و گجت‌های توکار (Embedded) راهی بازار خواهند شد.


دیدگاه خود را بنویسید

ایمیل شما منتشر نخواهد شد.