ابرکامپیوتر مغلوب کامپیوتر خانگی شد !

داشنمندان روسی دریافتند که کامپیوتر های معمولی در انجام محاسبات پیچیده به مراتب سریع تر از ابر کامپیوتر ها عمل می کنند.

پردازنده های کامپیوتر های خانگی در هنگام اجرای یک بازی یا برنامه توانایی پردازش حجم بسیار بالایی از داده ها به صورت هم زمان و در سرعت بسیار زیادی هستند حال دانشمندان در فکر این هستند که از این قدرت در زمینه های علمی نیز بهره برداری کنند .فیزیکدانان روسی کامپیوتری که به تراشه پردازنده گرافیکی Nvidia مجهز بود را مامور حل محاسباتی کردند که پیش از توسط ابرکامپیوتر ها صورت می گرفت.این کامپیوتر خانگی توانست معادله داده شده را در مدت ۱۵ دقیقه حل کند در صورتی که ابرکامپیوتر همین معادله را در مدت زمان ۲ تا ۳ روز حل کرد.

پردازنده گرافیکی دارای چندین واحد پردازنده است که می تواند به طور همزمان محاسبات بیشتری نسبت به CPU انجام دهد.دانشمندان دانشگاه موسکو قصد داشتند تا از موضوع استفاده کنند تا ببینند آیا کامپیوتر خانگی می تواند جایگزین ابرکامپیوتر شود؟

آن ها برای این کار از محاسبات برای ذرات کوانتومی استفاده کردند. حل چنین محاسباتی بسیار پیچیده است و در بعضی موارد هزاران سطر و ستون اطلاعات وجود دارند که همگی باید لحاظ شوند.ولی در آخر کار این کامپیوتر های خانگی بودند که همه را شگفت زده کردند و با سربلندی از این آزمایش بیرون آمدند .

ولادیمیر کاکلین، سرپرسست تیم تحقیقاتی گفت:ما به سرعتی در حل محاسبات رسیدیم که تا قبل از این یک رویا بود.کامپیوتر ما توانست ۲۵۰ میلیون انتگرال دوگانه پیچیده را تنها در مدت ۳ ثانیه حل کند. سرعتی که اصلا با ابرکامپیوتر قابل مقایسه نیست.

یک تیم آلمانی همین محاسبات را به وسیله یک ابرکامپیوتر که بسیار گران قیمت نیز هست انجام دادند. محاسباتی که ما در ۱۵ دقیقه آن ها را حل کردیم، ابرکامپیوتر توانست در ۳ روز حل کند.

سرپرست تیم روسی افزود:هدف ما از انجام این آزمایش این بود که بتوانیم سرعت انجام محاسبات را بالاتر ببریم تا کمتر زمان بر باشند. علاوه بر این تا حالا تعداد اندکی ابرکامپیوتر وجود داشت که می توانست این معادلات را حل کند و همین موضوع پیشرفت در زمینه های مکانیک کوانتومی و محاسبات فیزیک اتمی را کمی کند کرده بود.

پردازنده های گرافیکی استفاده شده در این کامپیوتر قیمتی حدود ۳۰۰ تا ۵۰۰ دلار داشتند که در مقایسه با قیمت های چند میلیون دلاری ابرکامپیوتر ها هیچ است.

حالا زمانی است که باید اندکی به عقب برگردیم !!!


دیدگاه خود را بنویسید

ایمیل شما منتشر نخواهد شد.