۱۲ مورد مهم که باعث هک شدن کامپیوتر می شود

چه مواردی باعث هک شدن سیستم شما می شود؟

اگر نگاهی به اخبار دنیای امنیت داشته باشید، مشاهده می‌کنید هر روزه بر تعداد کاربرانی که قربانی فعالیت‌های هکری آنلاین می‌شوند، افزوده می‌شود. به‌طوری که نه تنها این آمارها هیچ‌گاه روند کاهشی پیدا نمی‌کنند، بلکه با فراگیر شدن ابزارهای مختلفی که قابلیت اتصال به اینترنت را دارند، این روند با شتاب باور نکردنی رو به افزایش است.

اگر از آسیب‌پذیری‌های پنهان در برنامه‌های کاربردی و سیستم‌عامل‌ها صرف‌نظر کنیم، به یکسری اشتباهات انسانی می‌رسیم که بسیاری از آن‌ها زمینه‌ساز نفوذ هکرها به سامانه‌های شخصی و سازمانی می‌شوند. اغلب حملات هکری در اثر سهل‌انگاری عامل انسانی به وجود می‌آید. از جمله اشتباهات رایجی که باعث قربانی شدن کاربران می‌شود به موارد زیر می‌توان اشاره کرد.

۱۲ مورد مهم که باعث هک شدن کامپیوتر می شود | امنیت اطلاعات
عواملی که باعث هک شدن سیستم شما می شود

استفاده از گذرواژه‌های یکسان برای چند حساب کاربری(پسورد مشترک)

یکی از رایج‌ترین اشتباهات کاربران، حتی کاربران حرفه‌ای به‌کارگیری گذرواژه‌های یکسان برای ‌حساب‌های کاربری مختلف است. کاربران برای آن‌که به ساده‌ترین شکل گذرواژه‌های حساب‌های خود را به یاد آورند تصمیم می‌گیرند از یک گذرواژه برای چند حساب کاربری استفاده کنند، در نگاه اول رویکرد خوبی است، اما زمانی که هکری یکی از حساب‌های کاربری شما را هک کند به آسانی می‌تواند به گذرواژه‌های مورد استفاده روی حساب‌های کاربری دیگر نیز دست پیدا کند. برای آن‌که بتوانید به ساده‌ترین شکل بر گذرواژه‌های خود مدیریت داشته باشید، پیشنهاد می‌کنیم از نرم‌افزارهای مدیریت گذرواژه‌ها همچون LastPass استفاده کنید.

استفاده از گذرواژه‌های ضعیف یا عدم استفاده از گذرواژه برای شبکه‌های بی‌سیم

اگر از یک ارتباط بی‌سیم بدون هیچ‌گونه گذرواژه‌ای استفاده می‌کنید یا از ساده‌ترین گذرواژه ممکن استفاده کنید به هکرها و حتا افرادی که در نزدیکی شما قرار دارند اجازه داده‌‌اید از پهنای باند شما با کمترین زحمت ممکن استفاده کنند.

آمارها نشان می‌دهند حتی در سال جاری میلادی نیز مردم از گذرواژه‌هایی همچون ۱۲۳۴۵۶۷۸۹ یا qwerty استفاده می‌کنند. در نتیجه بهتر است از گذرواژه‌هایی که اشاره به نام‌های خاص دارند استفاده نکنید و از ترکیب نام‌ها و اعداد به بهترین شکل استفاده کنید.

همچنین در رابطه با ارتباطات بی‌سیم بهتر است ضمن به کار‌گیری گذرواژه‌های پیچیده ویژگی WPS را روی روتر خود غیرفعال کرده و از الگوریتم‌های رمزنگاری قدرتمند روی روتر خود استفاده کنید. همچنین گزینه‌هایی شبیه به ویژگی به اشتراک‌گذاری گذرواژه در ویندوز ۱۰ را غیرفعال کنید. فعال‌سازی این ویژگی باعث می‌شود تا به هر شخصی که در شبکه دوستان‌ شما قرار دارد اجازه ورود دهید از ارتباط بی‌سیم شما استفاده کند.

جلوگیری از باز کردن پیام‌های تبلیغی و ایمیل‌های فریبنده

باز کردن ایمیل‌ها و پیام‌های تبلیغی اغلب ساده‌ترین راه آلودگی یک سیستم است. هکرها از طریق مکانیزم فوق به راحتی موفق می‌شوند یک سامانه کامپیوتری را به انواع مختلفی از بدافزارها و  باج‌افزارها آلوده سازند. آگهی‌هایی که در پنجره‌های تبلیغاتی ظاهر می‌شوند، در ظاهر ممکن است عادی به نظر می‌رسند، اما در خفا این آگهی‌ها می‌‌توانند به منظور روبایش کلیک‌ها، اجرای اسکریپت‌های آلوده یا هدایت کاربران به سمت سایت‌های فیشینگ به کار گرفته شوند. بنابراین توصیه می‌کنیم از افزونه‌های مسدودکننده تبلیغات همچون  NoScript یا Adblock استفاده کنید.

به کار گرفتن سیستم‌عامل‌ها و نرم‌افزارها

مجرمان سایبری به خوبی می‌دانند که بسیاری از کاربران و حتی سازمان‌های بزرگ در زمینه نصب وصله‌ها سهل‌انگار هستند. باج‌افزار واناکرای که سال گذشته در مقیاس جهانی سامانه‌های کامپیوتری را قربانی خود ساخت گواه این مطلب است. زمانی که آسیب‌پذیری شناسایی می‌شود جزییات مربوط به آن پس از ۹۰ روز منتشر می‌شود.

در شرایطی که شرکت سازنده در این بازه زمانی به‌روزرسانی مربوطه را عرضه می‌کند، اما بسیاری از کاربران یا حتی سازمان‌ها بدون توجه به این موضوع باز هم از یک سیستم‌عامل یا نرم‌افزار آسیب‌پذیر استفاده می‌کنند.  همین موضوع باعث می‌شود تا هکرها به راحتی بتوانند تروجان‌ها و بدافزارهایی را بر اساس آسیب‌پذیری‌های شناسایی شده ایجاد کرده و به شکل گسترده منتشر کنند.

عدم استفاده ازدیوار آتش یا فعال‌سازی دیوار آتش (فایروال)

دیوار‌های آتش یکی از بهترین ابزارها برای مقابله با بدافزارها هستند. این نرم‌افزارها با کنترل بر داده‌های وارد و خارج شونده به یک سیستم مانع از آن می‌شوند تا بدافزارها به راحتی با سرورهای کنترل و فرمان‌دهی ارتباط برقرار کنند. این ابزارهای امنیتی به راحتی به کاربران اجازه می‌دهند بر ترافیک عبوری نظارت داشته و به شکل دقیق مطلع شوند چه برنامه‌هایی به اینترنت متصل می‌شوند و چه برنامه‌هایی به صورت بلادرنگ در حال دریافت یا ارسال داده‌ها هستند.

باز کردن ایمیل‌هایی که از منابع ناشناس و نامشخص (بدون هویت) ارسال شده است

ساده‌ترین راهکاری که بر مبنای تکنیک مهندسی اجتماعی کاربران را قربانی خود می‌سازد، ارسال ایمیل از سوی منابع به ظاهر معتبر و قانونی است. تکنیکی که به نام حمله فیشینگ از آن نام برده می‌شود. در این تکنیک هکرها وانمود می‌کنند ایمیلی را از یک سازمان بزرگ یا یک نهاد قانونی برای کاربر ارسال کرده‌اند و حتا در عنوان ایمیل و محتوای ایمیل به موضوعات مهمی اشاره می‌کنند. این موضوع باعث می‌شود تا کاربر به سادگی فریب بخورد و فایل ضمیمه ایمیل را باز کند. زمانی که این فایل ضمیمه باز شود که عمدتا یک سند ورد یا یک فایل پی‌دی‌اف است، اسکریپت‌ها و ماکروهای مخرب روی سیستم کاربر اجرا می‌شوند. اسکریپت‌هایی که در ادامه یک فایل مخرب را بارگیری می‌کنند.

استفاده از نرم‌افزارهای دارای باگ

تعدادی از آسیب‌پذیری‌های امنیتی به واسطه یک مشکل مرسوم برنامه‌نویسی موسوم به خطای سرریز بافر به وجود می‌آیند. مشکل سرریز بافر که به Stack overflow نیز مشهور است یکی از مشکلات رایج در برنامه‌نویسی است که به دلایل مختلفی بروز می‌کند. در خطای سرریز بافر امکان رونویسی بخش‌هایی از داده‌ها در حافظه وجود دارد. هکرها با استفاده از این تکنیک به آسانی می‌توانند به سامانه‌ها نفوذ کنند. هکرها به روش‌های مختلفی از خطای سرریز بافر اطلاع پیدا کرده و از آن استفاده می‌کنند. یکی از این روش‌ها کنترل قسمت‌هایی از یک برنامه کاربردی است که به عنوان گیت دریافت کننده ورودی عمل می‌کند. هکرها به آسانی می‌توانند این مکان‌ها را با داده‌های تصادفی مورد بررسی قرار دهند.