آموزش فارسی Exchange Server 2013- معرفی برنامه Exchange server 2013

معرفی برنامه Exchange و تاریخچه و کاربرد آن

برنامه Exchange Server یک نرم افزار سازماندهی شده برای مدیریت ایمیل های سازمانی، ارسال و دریافت ایمیل ها و ساماندهی ایمیل های داخل سازمانی برای تمامی کاربران است که نسخه های مختلفی از آن، توسط شرکت مایکروسافت تولید و عرضه شده است.

این برنامه دارای چندین نسخه و مزایای بسیاری است که در ادامه این بخش به آنها خواهیم پرداخت. برنامه Exchange Server باید روی کامپیوتری نصب شود که سیستم عامل آن یکی از نسخه های ویندوز سرور باشد که پس از نصب برنامه Exchange Server، به آن سرور، Mail Server نیز گفته می شود.

این برنامه از کلاینت های مختلفی دارای یکی از برنامه های زیر جهت ارسال و دریافت ایمیل باشند پشتیبانی می کند:

  • کلاینت های دارای برنامه Outlook
  • کلاینت های
  • کلاینت های تلفن همراه (ActiveSync) (هر نوع سیستم عاملی مانند Windows phone، Android، Ios و …)
  • کلاینت هایی که از برنامه های پیام رسان تحت وب استفاده می کنند
  • و…

ویژگی های کتاب نصب و پیکربندی Microsoft Exchange 2013

کتاب ” نصب و پیکربندی Microsoft Exchange 2013″ که هم اکنون در دست دارید حاوی مطالب جامع، ضروری و کاربردی در مورد نحوه مدیریت Microsoft Exchange 2013 می باشد. این کتاب منبعی است که همیشه در حین پیکربندی این محصول و کلاینت ها به آن نیاز خواهید داشت.

در واقع محتویات کتاب به گونه ای طراحی شده اند که شما به راحتی می توانید پاسخ سوالات خود در مورد نحوه پیکربندی Exchange 2013 روی سیستم عامل هایی مانند Windows Server 2012 یا Windows Server 2008 R2 و کلاینت ها را به راحتی داخل کتاب بیابید و آنها را به کار ببرید.

کتاب برای چه افرادی مناسب است؟

  • مدیران فعلی Exchange Server 2013
  • مدیران Windows Server که می خواهند مدیریت Exchange را بیاموزند.
  • مدیرانی که می خواهند اطلاعات خود را از Exchange 2003 , 2007 , 2010 به Exchange 2013 ارتقا دهند.
  • مدیرانی که قصد دارند سازمان خود را از Message Server های دیگری به Exchange 2013 انتقال دهند.
  • افرادی که مسئولیت رسیدگی و مدیریت قسمت های خاصی از Exchange 2013 به آنها واگذار شده است.

بررسی تاریخچه Microsoft Exchange

محصول Microsoft Exchange Server یکی از بزرگترین پروژه های شرکت مایکروسافت می باشد و بخش مهمی از خط تولید محصولات Microsoft Server را به خود اختصاص داده است که وظیفه ارسال، دریافت و مدیریت امکانات مختلفی همچون ایمیل ها، تماس ها و تقویم بر عهده آن است.

اولین نسخه این محصول با نام تجاری Exchange Server 4.0 در سال ۱۹۹۶ ارائه شد، با افزایش استقبال کاربران، شرکت مایکروسافت در همان سال نسخه Exchange Server 5.5 دارای ظرفیت بانک اطلاعاتی ۱۶TB بود را معرفی نمود. با توجه به اینکه کاربران نیاز داشتند در این برنامه بتوانند از اطلاعات و کاربران داخل Active Directory به صورت مستقیم استفاده کنند.

در سال ۲۰۰۰ مایکروسافت نسخه جدیدی از Exchange ارائه نمود که قابلیت همکاری با Active Directory را داشت، اما این نسخه دارای معایبی بود، از جمله اینکه از نسخه های قدیمی تر امکان ارتقا به این نسخه وجود نداشت و افرادی که قصد داشتند Exchange Server 5.5 خود را به Exchange Server 2013 ارتقا دهند باید ابتدا نسخه قبلی را حذف و سپس نسخه جدید را نصب می کردند که با این کار تمامی اطلاعات و تنظیمات آنها از بین می رفت.

 در سال ۲۰۰۳ نسخه جدید Exchange Server 2003 معرفی شد تا این مشکل را رفع کند. در اواخر سال ۲۰۰۶ Exchange Server 2007 با قابلیت های بسیار جدید و مهمی وارد بازار شد، این نسخه برای سیستم های ۶۴ بیتی طراحی شده بود و اندازه صندوق های پستی آن تا ۲GB افزایش یافته بود و امکان دریافت و ارسال پیام های صوتی نیز در آن گنجانده شده بود.

در اواخر سال ۲۰۰۹ نیز Exchange Server 2010 ارائه شد که با سیستم عامل Windows Server 2008 سازگار و دارای قابلیت هایی همچون مدیریت تحت وب صندوق های پستی کاربران و افزایش تعداد بانک های اطلاعاتی قابل تعریف روی یک سرور واحد و … بود که کار با این محصول را تسهیل بخشید. در ادامه به معرفی و بررسی مزیت های جدیدترین نسخه این برنامه، یعنی Microsoft Exchange Server 2013 می پردازیم.

معرفی Exchange 2013

برنامه Microsoft Exchange Server 2013 ویژگی ها، سرویس ها و فن آوری های جدید بسیار غنی به همراه دارد، هدف برنامه حمایت از افراد و سازمان ها و اینکه عادات کار خود را از تمرکز روی ارتباطات به تمرکز روی همکاری تکامل بخشد و در واقع دیگر افراد نگران چگونگی برقراری ارتباط با همکاران خود نباشند. همزمان Exchange 2013 هزینه کلی سازمان را هم با توجه به اینکه از حالت نصب On-permises و یا Cloud (در ادامه انواع نصب معرفی می شوند.) استفاده می کنید، کاهش می دهد. ویژگی ها و کاربردهای جدید Exchange 2013 عبارت است از:

پشتیبانی از نیروی کار Multigenerational: قابلیت ادغام اجتماعی و آسان تر شدن جستجوی افراد به منظور برقراری ارتباط ، برای کاربران بسیار مهم است. جستجوی هوشمند (Smart Search) از طریق کنترل رفتارهای کاربران، ایجاد ارتباط و همکاری را می آموزد و نتیجه جستجوها در Exchange را ارتقا می دهد. بنابراین با استفاده از Exchange 2013 کاربران این امکان را دارند که کاربران خود را از چندین منبع مختلف یافته، یافته ها را با هم ترکیب کنند تا بتوانند از این طریق اطلاعات کامل یک فرد را به دست آورند.

فراهم آوردن تجربیات جدید: برنامه Microsoft Outlook 2013 و Microsoft Outlook Web App یک نمای جدیدی نسبت به نسخه های قبلی دارند، این برنامه دارای محیطی ساده و موثر برای کاربران است که از استفاده های لمسی نیز پشتیبانی می کند که با استفاده از این قابلیت دستگاههای موبایل هم می توانند با Exchange کار کنند.

ادغام با برنامه های SharePoint و Lync: Exchange 2013 یک ادغام بسیار مهمی را برای کاربران خود به ارمغان آورده که می تواند در سایت Mailbox ها و … با برنامه های  Microsoft SharePoint 2013  و Microsoft Lync 2013ادغام شود و سناریو های مختلف و ویژگی های جدیدی را پشتیبانی نماید.

کمک به پاسخگویی نیازهای مختلف:

اجابت نیاز ها و بازیابی اطلاعات مورد نیاز یکی از موارد مهمی است که سازمان ها را درگیر کرده است. Exchange 2013 کمک می کند که اطلاعاتی را که حتی در exchange وجود ندارند اما در سازمان شما هستند را بیابید. با استفاده از این پیشرفت در قابلیت جستجو، می توان اطلاعات Exchange 2013، Lync 2013،  SharePoint 2013 و فایل های ویندوز سرور را جستجو نمود. همچنین قابلیتی به نام data loss prevention (DLP) می تواند از اشتباهات کاربران، مانند ارسال اطلاعات سری به افراد غیر قابل اعتماد، جلوگیری نماید، این قابلیت همچنین به شناسایی، مانیتور و حفاظت از اطلاعات سری کمک می کند.

برگرفته از کتاب نصب و پیکربندی Exchange 2013، تالیف گروه آموزشی فرزان (مهندس سونا جعفرزاده) _ برای دریافت کتاب اکترونیکی کامل نصب و پیکربندی Exchange 2013 به منوی محصولات سایت مراجعه نمایید.