آموزش فارسی راهنمای انتخاب نسخه‌های Windows Server 2012

سری مقالات رایگان نصب و پیکربندی Windows Server 2012 (دوره ۷۰-۴۱۰)

[جلسه اول_ راهنمای انتخاب نسخه‌های Windows Server 2012]

به همراه دانلود فیلم آموزشی به زبان فارسی


انتخاب نسخه (Edition) مربوط به Server 2012

مایکروسافت تمام سیستم عامل‌های خود را در چند Edition منتشر می‌کند تا به مشتریان خود در حوزه‌ی قیمت و مجموعه‌ی خصوصیات سیستم عامل تنوع ببخشد. برای انتخاب یک Edition ابتدا باید فاکتورهای زیر را در نظر بگیرید:

  • Role هایی که قصد دارید روی نسخه مورد نظر از ویندوز سرور اجرا کنید که این بستگی به نیاز سازمان و دیدی کهل یک مدیر شبکه دارد باید در نظر گرفته شود.
  • استراتژی مجازی سازی که می‌خواهید از آن استفاده کنید.
  • استراتژی Licensing که برای استفاده از آن برنامه ریزی کرده‌اید.

در مقایسه با سرور ۲۰۰۸، مایکروسافت با کاهش تعداد نسخه‌های محصولات سرور ۲۰۱۲ انتخاب Edition را ساده کرده است، سرور ۲۰۱۲ شامل Editionهای زیر است:

  • Windows Server 2012 Datacenter

این ویرایش برای سرورهای بزرگ و قوی و پردازنده‌های چند هسته ایی و دارای ویژگی‌های Fault-Tolerance طراحی شده است. این ویرایش فقط از طریق Microsoft Volume Licensing و سازنده‌های تجهیزات Original (OEMs)  قابل تهیه است.

  • Windows Server 2012 Standard

ویرایش Standard سرور ۲۰۱۲ شامل مجموعه‌ی کاملی از خصوصیاتی است که در سرور ۲۰۰۸ وجود داشت، تنها تفاوت ویرایش Standard با ویرایش Datacenter در تعداد ماشین‌های مجازی که با توجه به حدودی که License تعیین می‌کند، می‌توان راه اندازی کرد.

  • Windows Server 2012 Essentials

این ویرایش تقریبا شامل تمام ویژگی‌های ویرایش Standard و Datacenter می‌شود به جز ویژگی Server Core و Hyper-V و Active Directory Federation Services (ADFS) ،این نسخه فقط به یک سرور فیزیکی یا مجازی و حداکثر ۲۵ عدد User محدود می‌شود .

  • Windows Server 2012 Foundation

یک ویرایش ساده از سیستم عامل است که برای سازمان‌های کوچک که فقط ویژگی‌های پایه ای سرور مانند سرویس های مربوط به فایل و پرینتر و Application ها را نیاز دارند، طراحی شده است. این ویرایش اجازه‌ی هیچ گونه مجازی سازی را نمی‌دهد و به ۱۵ عدد کاربر همزمان محدود می‌شود.

همانطور که در تصویر زیر می‌بینید با داشتن دو License در Windows Server 2012 Standard می‌توانیم ۴ عدد ماشین مجازی راه اندازی کنیم اما برای راه اندازی پنجمین ماشین مجازی اجازه نداریم:

اما با داشتن ۳ عدد License می‌توانیم ۲ ماشین مجازی دیگر نیز اضافه کنیم:

ولی اگر از ویرایش Datacenter با یک License استفاده کنید به تعداد نامحدودی ماشین مجازی می‌توانید را ه اندازی کنید. در جدول زیر می‌توانید خلاصه ای از نوع Licensing در ویرایش‌های مختلف را مشاهده نمایید،ردیف اول نام ویرایش و ردیف دوم مدل Licensing و در ردیف سوم عدد اول گویای تعداد سرورهای فیزیکی و عدد دوم تعداد سرورهای مجازی که با هر License اجازه راه اندازی دارید را مشاهده می‌نمایید:

آشنایی با Role های Server 2012

سرور ۲۰۱۲ شامل ترکیبی از سرویس های از پیش تعریف شده است که آن‌ها را Role می‌نامند. کامپیوتری که سیستم عامل سرور ۲۰۱۲ را اجرا می‌کند وظایف خیلی متنوعی را می‌تواند ایفا کند، بعد از نصب سرور ۲۰۱۲ می‌توان از طریق Server Manager و یا Windows PowerShell یک و یا چند Role را راه اندازی نمود که بعضی از ویرایش‌های سرور ۲۰۱۲ شامل تمام این Role ها می‌باشند و بعضی شامل برخی از Role ها می‌شوند

پس باید ویرایشی را انتخاب نمایید که شامل Role های مورد نیاز شما در شبکه و بر اساس شرایط خودتان باشند. با افزایش تمرکز روی مجازی سازی در سرور ۲۰۱۲، مدیران شبکه مجبور هستند علاوه بر رسیدگی به Role هایی که در حاضر در حال اجرا هستند، به اینکه چه Role هایی در آینده نیز باید بتوانند خوب اجرا شوند نیز رسیدگی کنند.

با استفاده از سرور مجازی می‌توانید استراتژی شبکه‌ی خود در آینده را ابتدا امتحان کنید، برای تطبیق دادن تغییراتی که در Workload ها و نیازهای سازمان به وجود آمده است و یا برای داشتن توان مواجهه با موقعیت‌های پیش بینی نشده می‌توانید استفاده نمایید.

بررسی Licensing مربوط به سرور

مایکروسافت چندین راه و مجاری مختلف فروش برای License های سرور ۲۰۱۲ فراهم کرده است،Licensing مربوط به سرور۲۰۱۲ شامل خرید License برای سرور و کلاینت است و اختیارهای زیادی برای هر کدام از آن‌ها وجود دارد.اگر در حال حاضر درگیر خرید یک License از مایکروسافت هستید باید نسبت به ویرایش‌هایی که در دسترس هستند نیز توجه داشته باشد، در تصویر زیر مجراهای فروش که با استفاده از آن‌ها می‌توانید یکی از ویرایش‌های سرور ۲۰۱۲ را تهیه کنید را مشاهده می‌نمایید:

Original Equipment Manufacture

Volume Licensing

RETAIL

Edition

Yes

Yes

No

Datacenter

Yes

Yes

Yes

Standard

Yes

No

No

Foundation

Yes

Yes

Yes

Essentials

ملزومات نصب Server 2012

اگر مشخصات سخت افزار کامپیوتر شما از موارد زیر کمتر است، سرور ۲۰۱۲ به درستی نصب نخواهد شد:

۱٫۴ GHz 64-bit processor

۵۱۲ MB RAM

۳۲ GB available disk space

DVD drive

Super VGA (800 x 600) or higher resolution monitor

Keyboard and mouse (or other compatible pointing device

Internet access

فضای خالی موجود روی هارد دیسک ۳۲GB می‌بایست وجود داشته باشد که یک حداقل است. اگر از این سیستم بخواهیم در سطح شبکه استفاده کنیم، می‌بایست شامل MBRAM 512 باشد. بیشتر شبکه‌های Enterprise امروزی سرورهای مخصوصی را فقط به یک Role خاص اختصاص می‌دهند.

زمانی که یک سرور فقط یک Role را اجرا می‌کند احساس می‌شود که سایر پردازش‌هایی که روی آن سرور انجام می‌شود تاثیر کمی روی کار آن Role دارند، مدیران IT امروزه به محیط‌های GUI (گرافیکی) خو گرفته‌اند و برخی از آن‌ها از اینکه راه‌های دیگری برای به کار انداختن سیستم وجود دارد، بی اطلاع هستند.

استفاده از محیط  Server Core

سرور ۲۰۱۲ شامل یک نوع نصب به نام Server Core است. زمانی که شما نوع نصب  Server Coreرا انتخاب می‌کنید یک نسخه‌ی بدون پوسته گرافیکی از سرور را آماده‌ی استفاده می‌کنید. این نسخه فاقد قابلیت‌هایی مانند Start Menu و Desktop و کنسول‌های مدیریتی مایکروسافت و به طور کلی قابلیت‌های گرافیکی است.

وقتی کامپیوتر روشن می‌شود تمام چیزی که شما مشاهده می‌کنید فقط یک پنجره خط فرمان است که می‌توانید در آن خط دستورها را اجرا کنید.برای Sever Core ویرایش‌ها و محصولات جداگانه ای وجود ندارد. در نسخه‌های Standard و  Datacenter قابلیت این نوع نصب نیز وجود دارد.

مزیت‌های سیستم عامل Server Core به شرح زیر می‌باشد:

-۱ حفظ منابع سخت افزاری: این نوع نصب استفاده‌های غیر ضروری از حافظه و پردازنده را حذف می‌کند و آن‌ها را به سرویس های ضروری تر اختصاص می‌دهد.

-۲ کاهش فضا