نوکیا و AT & T در حال تست ۵G

پس از اینکه نوکیا فعالیت خود در زمینه تلفن های همراه به طور کلی قطع کرد ، این غول فنلاندی تصمیم به ادامه دادن کار خود در زمینه شبکه های ارتباطی گرفت که البته نقش نوکیا در توسعه این شبکه ها بر هیچ کس پوشیده نیست و این شرکت صاحب نام اقدامات مهمی و تاثیر گذاری را در این زمینه انجام داده است .حال این کمپانی به همراه اوپراتور معروف AT&T اعلام کرده اند که در حال تست اینترنت نسل پنجم تلفن های همراه هستند که سرعت بسیار بالایی را در اختیار کاربران قرار خواهد داد.

تامین تجهیزات مخابراتی و تولید و توسعه این گونه ابزار برای دیگر کمپانی ها یکی از فعالیت های عمده شرکت نوکیا می باشد یکی از شرکای بزرگ نوکیا اوپراتور AT&T، دومین اوپراتور بزرگ ایالات متحده است. فوریه ی گذشته این دو کمپانی همکاری خود برای کار بر روی یک فناوری اعلام کردند و اکنون اعلام شده است که نوکیا و AT&T در حال آزمایش اینترنت نسل پنجم تلفن های همراه یا همان ۵G هستند. در حال حاضر سرعتی که بر روی این شبکه به آن دست یافتند بیش از ۱۰ گیگابیت بر ثانیه اعلام شده است. هرچند که سرعت انتقال اطلاعات تنها یکی از مباحث این گونه شبکه های ارتباتی است . دیگر بخش مهم نحوه ی پاسخگویی آن شبکه است و AT&T در این مورد از آزمایش های زمان تاخیر سخن میگوید. همان طور که پیداست در این آزمایش ها سرعت پاسخگویی شبکه اندازه گیری میشود. زمان تاخیر پائین باعث میشود تا کاربران در کمترین زمان ممکن به درخواست خود در شبکه دستیابی پیدا کنند و قطعا زمان تاخیر بالا یک مشکل بزرگ برای این گونه از شبکه ها تلقی می شود که باید به بهترین شکل این نقص جبران شود .

البته فعلا گروه بین المللی استاندارد های شبکه ای موسوم به ۳GPP، با استاندارد شبکه ی ۵G موافقت نکرده است. به دنبال جزئیات اعلام اوپراتور AT&T، اوپراتور این گونه ادامه داد که به گونه ای در حال پیاده سازیه  شبکه ی اینترنت ۵G هستند که نه تنها قابلیت سازگاری برای کاربران آمریکای شمالی را داشته باشد، بلکه تجهیزات و شرکت های مخابراتی در سراسر جهان نیز بتوانند از آن استفاده کنند . همچنین اوپراتور اعلام کرد که میتواند تجهیزات را طبق نظر گروه ۳GPP توسعه دهد و به هیچ وجه مشکلی با شرکت های استاندارد نخواهند داشت . به هر حال با اینکه آنها آزمایش این شبکه را آغاز کرده اند اما باید نظر ۳GPP را نیز برای دریافت استاندارد های لازم جلب کنند. در آخر باید گفت دسترسی عموم به شبکه ی ۵G به این سادگی نخواهد بود و به زمان زیادی احتیاج خواهد داشت . AT&T  تخمین زده است که این تکنولوژی تا سال ۲۰۱۸ به طور گسترده مورد استفاده مردم قرار خواهد گرفت .

ازمایش این نسل جدید از تلفن همراه در حالی است که نوز در برخی از نقاط جهان مردم در حال استفاده از تکنولوژی ۳G هستند و هنوز هم اکان دسترسی به یک شبکه ثابت و پر سرعت را ندارند .


دیدگاه خود را بنویسید

ایمیل شما منتشر نخواهد شد.