معرفی نسخه ها و سخت افزارهای مورد نیاز Exchange Server 2013

سخت افزارهای مورد نیاز Exchange 2013

قبل از نصب Exchange 2013 باید با احتیاط کامل معماری لازم برای عملیات Messaging (پیام رسانی) را طراحی نمود. ابتدا با دقت کافی باید نیازهای پیش از نصب و سخت افزارهای مورد استفاده را تعیین نمود. سرور Exchange یک پلتفرم پیچیده پیام رسان است که از اجزای مختلفی تشکیل شده و این اعضا با یکدیگر کار میکنند تا یک راه حل جامع برای عملیات های مسیریابی، تحویل پیام و دسترسی به ایمیل هایی از نوع متن و فایل، صوتی و فکس و… و مخاطبان و اطلاعات تقویم فراهم آورند.

مدیریت یک سرور Exchange به صورت موفق به موارد زیر وابسته است

 • مدیران متخصص در حوزه Exchange
 • معماری قوی
 • سخت افزارهای مناسب

دو مورد اول با مدیریت شما و انتخاب Exchange 2013 تحت پوشش قرار می گیرد و نیاز است که به موارد سخت افزاری بپردازیم. همانطور که قبلاً نیز گفته شد اگر exchange را به روش online نصب کرده باشید در واقع از سخت افزارهای موجود در سرورهای مایکروسافت استفاده می کنید، اما اگر به روش on-permises نصب نموده اید، باید از سیستمی استفاده کنید که دارای memory، سرعت پردازش و فضای دیسک کافی باشد.

همچنین باید برای محافظت از اطلاعات و سیستم نیز تدابیر امنیتی خاصی در سطح سخت افزارها در نظر بگیرید. برنامه Exchange 2013 به دو نوع مختلف از سخت افزارهای سرور نیاز دارد. برای Mailbox Server باید از CPU و حافظه بهتر برای همان سیستم اضافه نماید، اما برای Client Access Server باید از سیستم ها (سرورها) ی اضافی دیگر استفاده کند.

موارد لازم و ضروری که می توان برای انتخاب سخت افزار ذکر کرد به شرح زیر است

Memory

کمترین مقدار RAM که برای یک سرور شامل هر دو role یعنی Mailbox Server  و Client Access Server می توان استفاده نمود ۸GB است و برای Mailbox Server به تنهایی ۸GB و Client Access Server به تنهایی ۴GB نیاز است. اولین دلیل تعیین این مقدار RAM بازدهی و کارآیی بالای آن است. در مواردی که برای تست محیط های کوچک این برنامه نصب می شود برای Mailbox Server حداقل ۲GB حافظه نیاز است (در واقع برای برای هر mailbox که ساخته می شود ۵MB حافظه RAM نیاز است.)

CPU

این برنامه روی پردازنده های نوع ۶۴ بیتی AMD یا Intel اجرا می شود، هرچه مقدار حافظه cache پردازنده بیشتر باشد به پیشرفت چشم گیری در نحوه اجرای برنامه مشاهده خواهد شد.

SMP

برنامه Exchange 2013 از انواع پردازنده های symmetric multiprocessors پشتیبانی می کند (به معنی چند پردازشی متقارن است که در هر پردازنده آن کپی یکسانی از سیستم عامل به صورت متقارن اجرا می شود.) با استفاده از چند پردازنده (SMP) نتیجه بهتری در اجرای برنامه حاصل می شود البته نه اینکه از یک CPU با چند هسته استفاده شود.

Disk drive

ظرفیتی که برای ذخیره سازی داده ها نیاز است مستقیماً به تعداد و سایز اطلاعاتی دارد که قرار است از این سرور عبور کند و یا روی آن ذخیره شود. باید برای ذخیره تمامی اطلاعات، log ها، فایل های سیستمی و … فضای کافی وجود داشته باشد.

حفاظت از اطلاعات: می توان برای مقابله با حوادث غیر منتظره ای که ممکن است برای دیسک ها اتفاق بیفتد، از منابع ذخیره سازی که دارای قابلیت تحمل خطا هستند استفاده نمود. برای درایوها از RAID 1 استفاده نمایید. اما به دلیل وجود ویژگی های جدید high-availability نخواهید از روش های نرم افزاری RAID برای اطلاعات Exchange استفاده نمایید و به علت گرانی سخت افزارها از آنها نیز استفاده نکنید. در ازای این کارها می توانید چندین Exchange Server با Role های مورد نیاز نصب نمایید.

Uninterruptible Power Supply(منبع تغذیه غیر قابل انقطاع): سرور Exchange 2013 طوری طراحی شده است که باید همیشه بدون هیچ نقصی بتواند اطلاعات لازم را بازیابی کند. اما به هرحال ممکن است گاهی به صورت اتفاقی Power سرور با مشکل مواجه شده و قطع شود. برای جلوگیری از قطع برق و از کار افتادن سخت افزارها، بهتر است سرور خود را به یک Uninterruptible Power Supply(UPS) وصل کنیم. یک UPS زمانی که برق قطع می شود، یک زمان مناسبی به مدیر شبکه می دهد (در واقع از برقی که در منبع خود ذخیره نموده استفاده می کند) تا سرور و یا سرور ها را به صورت مناسب shutdown نماید. Shutdown نمودن یک سرور به صورت مناسب به آن اجازه می دهد که اطلاعات موجود در cache را ذخیره کند، اگر این کار انجام نشود ممکن است این اطلاعات از بین بروند.

معرفی نسخه های Exchange Server 2013

دو ویرایش برای Exchange 2013 وجود دارد که عبارتند از:

 • Exchange Server 2013 Standard
 • Exchange Server 2013 Enterprise

هر دو نسخه از ویژگی ها اصلی و ابزارهای مدیریتی پشتیبانی می کنند، اما تفاوت هایی دارند که در ادامه بیان می شوند. Exchange Server 2013 Standard: برای فراهم آوردن زمینه ارسال و دریافت پیام ها در سازمان های کوچک تا متوسط طراحی شده اند و تا پنج پایگاه داده را پشتیبانی می کنند.

Exchange Server 2013 Enterprise: برای سرویس دهی در زمینه پیام رسانی در سازمان هایی طراحی شده است که نیاز به دسترسی پذیری، انعطاف پذیری و مدیریت دارند. اگر از از Update 2 یا بالاتر این برنامه استفاده شود، تا ۱۰۰ پایگاه داده پشتیبانی می شود.

برنامه Exchange Server 2013 فقط روی سیستم عامل هایی که به صورت کامل نصب شده اند قابل نصب است و در واقع روی سیستم عامل هایی که به حالت Core نصب شده اند نمی توان Exchange نصب نمود. نسخه های معینی که می توان Exchange روی آنها نصب نمود عبارتند از:

 • Windows Server 2012 RTM  یا  R2 Standard یا  Datacenter
 • Windows Server 2008 R2 Standard به همراه  Service Pack 1 (SP1)
 • Windows Server 2008 R2 Enterprise به همراه  Service Pack 1 (SP1)
 • Windows Server 2008 R2 Datacenter RTM یا نسخه های بالاتر

معرفی Client Access License CAL

کلاینت ها برای دسترسی به سرور Exchange به یک گواهی (CAL) نیاز دارند. برای هر کدام از نسخه های  Exchange که معرفی شد، کلاینت ها می توانند از دو نوع Standard CAL و Enterprise CAL یا هر دو استفاده نمایند. گواهی نامه ای از نوع Standard به کلاینت اجازه استفاده از اسمیل، اشتراک گذاری تقویم، مخاطبان، Task management، برنامه Microsoft Outlook Web App وExchange ActiveSync را می دهد.

گواهی نامه از نوع Enterprise نیز اجازه استفاده از قابلیت Unified messaging، مدیریت پیشرفته موبایل، جلوگیری از خسارت به اطلاعات و سیاست های ویژه نگهداری را می دهد. برای استفاده کامل از قابلیت های  سرور Exchange، کلاینت باید یک Standard CAL و یک Enterprise CAL داشته باشد.

به عنوان پیش نیاز نصب هر کدام از نسخه های Exchange 2013 به روش On-permises، داخل سازمان باید یک Active Directory با Forest Functional Level در سطح Windows Server 2003 باشد. به علاوه باید حد اقل یک Schema master و Global Catalog سرور در هر سایت وجود داشته باشد. هر کدام از Domain Controller ها می تواند روی یکی از سیستم عامل هایی که در ادامه نام برده می شوند راه اندازی شود.

 • Windows Server 2012 RTM یا  R2 Standard  یا  Datacenter
 • Windows Server 2008 R2 Standard  یا  Enterprise
 • Windows Server 2008 R2 Datacenter RTM  یا  بالاتر
 • Windows Server 2008 Standard  یا  Enterprise (32-bit or 64-bit)
 • Windows Server 2008 Datacenter RTM یا  بالاتر
 • Windows Server 2003 Standard Edition به همراه  Service Pack 2 (SP2)  یا  بالاتر (۳۲بیتی یا ۶۴ بیتی)
 • Windows Server 2003 Enterprise Edition  به همراه  SP2  یا بالاتر (۳۲بیتی یا ۶۴ بیتی)

ابزارهای Exchange 2013

این برنامه دارای سری جدیدی از ابزارهای مدیریتی مانند Exchange Admin Center، Exchange Management Shell و Exchange Toolbox است. زمانی که Mailbox server و یا Client Access Server را برای نصب انتخاب می کنید این ابزارهای مدیریتی نیز به صورت خودکار نصب می شوند.

اما اگر بخواهید روی سیستمی که عضو domain است اما هیچ کدام از role های exchange روی آن نصب نشده، این ابزارهای مدیریتی را نصب کنید می توانید از فایل Setup مربوط به Exchange استفاده کنید و آن را روی سیستم عامل های کلاینتی ۶۴ بیتی مانند ویندوز ۷ SP1 یا ۸ نصب کنید.

برای نصب این ابزارهای مدیریتی روی ویندوز ۸ هیچ پیش نیازی وجود ندارد اما برای نصب روی ویندوز ۷ چند مورد خاص نیاز است. در کامپیوترهای ویندوز ۷ موارد زیر باید انجام شود:

 • نصب .Net Framework 4.5 و Windows Management Framework 3.0
 • فعال نمودن IIS 6 management با اضافه کردن کنسول آن توسط Control Panel

برگرفته از کتاب نصب و پیکربندی Exchange 2013، تالیف گروه آموزشی فرزان (مهندس سونا جعفرزاده) _ برای دریافت کتاب اکترونیکی کامل نصب و پیکربندی Exchange 2013 به منوی محصولات سایت مراجعه نمایید.