معرفی مدرک MCITP Server 2008R2 و گرایش های Server & Enterprise Administrator

MCITP مخفف MicProfessional rosoft Certified IT می باشد، اولین تغییر مایکروسافت در تغییر نام مدرک MCSE به MCITP بر می گردد و تمامی امتحانات و دوره هایی که که می بایست گذرانده شود بر روی سیستم عامل Server 2008 می باشد، مورد دیگر مربوط به تغییر نام MCP به MCTS می باشد. MCTS مخفف Microsoft Certified Technology Specialist می باشد، این مدرک مربوط به دوره آموزشی windows server 2008 می باشد در صورتی که امتحان بین المللی هر دوره آموزشی را با موفقیت بگذرانید مایکروسافت به شما یک مدرک MCTS خواهد داد، بعد از اینکه تمامی دوره های لازم را طی نمایید و مدارک MCTS هر کدام را از مایکروسافت دریافت کردید، در نهایت به شما یک مدرک کلی MCITP از سوی مایکروسافت اعطا خواهد گشت. در ابتدا قصد معرفی دوره MCITP را داریم این دوره به دو صورت دسته بندی می شود: Enterprise Administrator on Windows Server 2008 Server Administrator on Windows Server 2008 شاید برای شما سوال باشد که منابع آزمون MCITP چیست؟ شرکت مایکروسافت برای تک تک دوره های خود کتابی تهیه کرده است که شما می توانید کتاب های مربوطه را مطالعه نمایید و سپس پیاده سازی عملی مطالب آن را انجام داده و در ادامه برای آمادگی در آزمون می توانید با مراجعه به سایت هایی که در این زمینه ، نرم افزارهایی را ارائه دادند وسوالات امتحانی هر دوره را شبیه سازی کرده اند استفاده نموده و خود را برای آزمون آماده نمایید.در ادامه به شرح هر یک می پردازیم.

گرایش Server Administrator

دوره Server Administrator نیاز به گذراندن سه دوره آموزشی می باشد، بعد از موفقیت در همگی سه امتحان، مدرک مهندسی شبکه MCITP با گرایش Server Administrator از مایکروسافت دریافت خواهید نمود. pp105برای دریافت مجموعه کتاب MCITP Server Administrator Training Kit، می بایست هزینه ۹۰$ را بپردازید. pp107 کتاب آموزشی(Training Books)، دوره MCITP خود شامل دو بخش می باشد: اولین بخش شامل “Learn at Your Own Pace” می باشد که به آموزش موضوعی موارد مورد نیاز اختصاص داده شده است، هر موضوع در فصل خاص خود قرار دارد که در آن ها یک نظم منطقی برای فراگیری وجود دارد، هر فصل دارای یک بخش عملی نیز می باشد که بایستی آن پیاده سازی نمایید نرم افزار هایی مجازی سازی فرضا به عنوان مثال VMware وجود دارد که شما با استفاده از این نرم افزار می توانید چندین سیستم عامل بر روی کامپیوتر فیزیکی خود داشته باشید و هر آنچه مطالعه کرده اید را پیاده سازی نمایید، در انتهای هر فصل نیز یکسری سوال تعبیه شده است که تمام مباحث داخل فصل را پوشش می دهد و شما با پاسخگویی به این سوالات متوجه نقاط ضعف خود شده و بخش هایی را که در آن ضعف داشته اید را دوباره مطالعه کنید، در بخش دوم کتاب شامل ” Prepare for the Exam” می باشد این یک بخش حیاتی از کتاب می باشد که بایستی آن را به دقت بخوانید در واقع شما را آماده می کند با هر آنچه در آزمون MCITP روبرو خواهید شد. در جدول زیر قیمت مربوط به هزینه هر آزمون قرار داده شده است که به همراه خرید کتاب های مربوط به این دوره ها جمعا ۵۴۰$ هزینه در بر دارد.

Cost

term

What

۹۰$

MCITP Server Administrator Training

Study Material

۱۵۰$

MCTS 70-640

Exam Fees

۱۵۰$

MCTS 70-642

۱۵۰$

MCITP 70-646

۵۴۰$

USD

Total

معرفی گرایش Enterprise Administrator

دوره Enterprise Administrator نیاز به گذراندن پنج دوره آموزشی می باشد، بعد از موفقیت در همگی پنج امتحان، مدرک مهندسی شبکه MCITP با گرایش Enterprise Administrator از مایکروسافت دریافت خواهید کرد. pp108 Enterprise Administrator متشکل از پنج دوره آموزشی به شرح زیر می باشد :

  • Exam 70-680: Configuring Windows 7
  • Exam 70-640: Configuring Windows Server 2008 Active Directory
  • Exam 70-642:Configuring Windows Server 2008 Network Infrastructure
  • Exam 70-643: Configuring Windows Server 2008 Applications Infrastructure
  • Exam 70-647: Enterprise Administrator, Windows Server 2008

کتاب های مورد نیاز برای این دوره:

pp111

در جدول زیر می توانید لیستی کامل از هزینه کتاب ها و آزمون ها را مشاهده نمایید.

Cost

Item

What

۱۳۰$

MCITP Enterprise Administrator Core Exam Training Kit (4 Exams)

Study Material

۴۰$

MCTS Configuring Windows® ۷ Training Kit (1 Exam)

۱۵۰$

MCTS 70-640

Exam Fees

۱۵۰$

MCTS 70-642

۱۵۰$

MCTS 70-643

۱۵۰$

MCTS 70-647

۱۵۰$

MCTS 70-680

۹۲۰$

USD

Total Cost

قبول شدن در آزمون MCITP، سخت نمی باشد به شرط آن که شما تلاش لازم را برای مطالعه تمام دورس مربوطه انجام داده باشید. برای آزمون می بایست تمام کتاب آموزش MCITP را مطالعه نموده لازم به ذکر است که این کتاب ها توسط حرفه ای های مایکروسافت نوشته شده است و با خواندن آن ها می توانید مطمئن باشید که تمامی مطالب پوشش داده شده است و شما بایستی همه این مطالب را فرا گیرید.

ارتقا Server 2003 to Server 2008

همان طور که در شکل مشاهده می کنید، برای ارتقا از مدرک MCSE به MCITP شما می بایست یک امتحان کلی مربوط به