Router

روتر چیست؟

روترها شبکه های کامپیوتری را به یکدیگر متصل میکنند و اطلاعاتی را که بین آنها انتقال داده می شود تنظیم می کنند. یک روتر در هر بار فقط قادر به انتقال یک قطعه ی اطلاعاتی است. وقتی داده ها به شبکه های کامپیوتری می رسد شکسته شده و به قطعات کوچکتری به نام بسته (Packet) تبدیل میشوند.هر بسته داده ای حاوی اطلاعات کنترل کننده مانند: آدرسی که مقصد نهایی بسته را نشان میدهد، می باشد . روترها همچنین با مودمهای کابلی و Dsl متفاوت میباشند. روترها اندازه های مختلفی دارند . یک روتر معمولی میتواند امکان به اشتراک گذاری اینترنت را میان ۲۵۰ کامپیوتر فراهم کند!

مشخصات عمومی روترها

تمام روترها قادر به اتصال و ارتباط بین کامپیوترهای درون شبکه و حتی اینترنت را می دهد. صرف نظر از این مشخصات عمومی روترها ویژگی های دیگری نیز دارند؛

  • دیواره ی آتش تعبیه شده: چنین ویژگی به شما اجازه میدهد که در شبکه تان تنها از یک آدرس IP برای متصل شدن به اینترنت استفاده نمایید. بزرگترین حُسن امنیتی روش بالا این است که کاربران میتوانند منابع (Resource) شبکه شان را به اشتراک(Share) بگذارند بدون در نظر گرفتن اینکه سایر کامپیوتر های موجود در شبکه از حضور آنها مطلع شوند . البته سایرین میتوانند به آدرس IP روتر دسترسی داشته باشند ولی برای پیدا کردن آدرس IP روی تک به تک کامپیوتر ها باید وقت بسیار زیادی را صرف کرد.
  • اتصال بی سیم : یکی از مزایای دیگر روتر ها امکان برقراری اتصالات بی سیم می باشد! برای دسترسی به این امکان باید از روتر بی سیم استفاده کرد. ویژگی بی سیم بودن این روترها این مزیت را دارد که می توان بدون نیاز به کابل کشی(Passive Network) و مشکلات مربوط به آنها سیستم هایی را که دراتاق های مختلف یک خانه و یا یک اداره قرار دارند با هم شبکه کرد.
Router

Router Cisco